NazwaDragons Tarot
Pomysł, ilustracje: Manfredi Toraldo, ilustracje Severino Baraldi
Wydawca, rok: Lo Scarabeo, Włochy, 2004 (EAN 9788883953934, EX 94).
Ilość kart: 78
Ilustracje bazują na: własne autora, czasem na symbolice Rider-Waite-Smith
Karty dworskie: Infantka (Królewna, córka króla Hiszpanii/Portugalii, ang. Infanta, zamiast Giermka), Rycerz, Królowa, Król
Rozmiar kart: 6,6 x 12 cm
Karty dodatkowe: tak, reklamowa z listą uprzednio wydanych talii i informacyjna
Język: angielski, hiszpański, włoski, francuski, niemiecki, holenderski
Wersja: ramkowa
Papier: średniej grubości i sztywności, nieplastikowany, lekko połyskujący, śliska powierzchnia obu stron. Wierzchołki kart nie są idealnie zaokrąglone, nieco kanciaste, spłaszczone.
Trwałość: przy częstym, mocnym tasowaniu ryzyko starcia farby na krawędziach. Ogólnie dobrze się tasują, nie wyginają, ale ze względu na dosyć duży rozmiar lepiej tasować je w ręce po krótszym boku, albo techniką riffle-shuffle.
Podręcznik i inne akcesoria: karty używane, z kolekcji, bez książeczki, w nowej talii powinna być.
Zapach kart: używane bez zapachu.

Skojarzenia ze smokami są obszerne, a adnotacje do smoków/węży znajdziemy niemal w każdej kulturze, filozofii czy religii. Z tej okazji wyszedł mi całkiem duży artykuł, który nie nadaje się na doczepienie go do recenzji kart, dlatego zapraszam do zapoznania się z nim tutaj (z czasem będzie aktualizowany).
Inną posiadaną przeze mnie talią ze smokami jest Draconis Tarot, a recenzję przeczytasz tutaj. Kliknij w zdjęcia, aby powiększyć.


Zacznę od pudełka - gruby karton, lakierowane, z charakterystycznym wycięciem na kciuk i logo Lo Scarabeo. Ilustrowane jest pięcioma obrazkami z kart (na awersie Śmierć, na rewersie Siła).



Po bokach napisy - "I wtedy powstał smok", a na rewersie "Legenda o smoku żyje w sercach ludzi każdej cywilizacji, z każdego okresu historycznego".
Wprowadza nas to do podziału kolorów Arkan Małych na cztery grupy:
- Pentakle związane są z Majami i Aztekami, opierzonym wężem-bogiem Quetzalcoatlem oraz Krzyżowcami,
- Miecze z legendami arturiańskimi - Excaliburem, Walią i Szkocją,
- Buławy skojarzono z Afryką, gadami i dinozaurami,
- Kielichy nawiązują do Dalekiego Wschodu, Chin.

Na rewersie kart znajduje się ilustracja gobelinu lub dywanu z symetrycznie odbitymi smokami i grubą ramą. Skrzydlaty smok-wąż pochodzi z 10 Pentakli.

Asy:


Karty ogólnie są seksistowskie, bo Królowe są nagie, panowie nie, mamy też scenę pozorowanego gwałtu na kobiecie (7 Kielichów, patrz niżej).

Dwór Kielichów:


Dwór Pentakli:


Dwór Buław:


Dwór Mieczy:


Ta talia nie nadaje się dla początkujących, bo większość ilustracji nie odwzorowuje klasycznych znaczeń kart Tarota. By móc z nich wróżyć, trzeba już znać znaczenia wszystkich żywiołów, Arkan Wielkich, dworów i koneksji z astrologią. Walory estetyczne są tu na pierwszym miejscu. Każda karta jest inna i mimo małej czcionki oraz niedopasowania do 'klasyki' Tarota, z czasem nie musimy już patrzeć na numery i podpisy, bo zapamiętujemy same ilustracje.

Przyjrzyjmy się niektórym kartom. Alchemicy zazwyczaj pracują ze smokami, bo jest to najważniejszy 'element' procesu transmutacji składników z jednego stanu w drugi, co też możemy znaleźć na średniowiecznych rycinach.
Ciekawe jest nawiązanie do kręgu Stonehenge w karcie VIII Moc/Siła - podziemny smok nadaje mocy temu miejscu. Dygresja - Sprawiedliwość ma tu numer XI, czasami używa się ich naprzemiennie w różnych taliach.
Bardzo podoba mi się karta IX Pustelnika - sama wybrałabym taką lampę do pokoju. Smok sam w sobie nie jest chciwy, a jedynie strzeże skarbów przed chciwymi ludźmi, bo zabijają się nawzajem, aby je mieć.


Jeśli chodzi o karty, których wystąpienia w rozkładzie teoretycznie można się obawiać, to ani XV Diabeł, ani XIII Śmierć nie straszą w natłoku smoków, ich ostrych pazurów i kłów. Davide Corsi w Draconis Tarot przedstawił Śmierć jako szkielet smoka, a jego Diabeł również wyróżnia się z 'tłumu'.


Fatalnie prezentuje się karta VI Kochankowie, to największe rozczarowanie i nie bardzo rozumiem zamysł autora - mężczyzna zabija smoka (smoczycę?), czy odnajduję ją zabitą przez innego człowieka? W końcu, jest to najbardziej oczekiwana karta w wielu rozkładach nt. miłości, a tu taka rzeź :(
IV Cesarz nie wygląda ani władczo, ani potężnie, natomiast III Cesarzowa ma... kobiece cycki. Ciężko mi zaakceptować taką fantazję, na moje wyczucie smoki były hermafrodytyczne - smok samiec mógł być w pewnym okresie życia samicą, ale bez fizjologicznych cech szczególnych.


XVII Gwiazda przedstawia gwiazdozbiór Smoka (Draco, znajdziemy go na północnej półkuli, w Polsce w całości widoczny nad naszymi głowami od maja do października, maks w lipcu/sierpniu), jednak cztery główne gwiazdy (Eltanin, Rastaban, Grumium i Kuma) powinny stanowić oczy i łeb smoka, a nie skrzydełko ;)
XX Sąd Ostateczny to zagłada dinozaurów - trudno o lepsze zobrazowanie tematu, jakkolwiek, karta oznacza też ewentualną drugą szansę na poprawę, a jakie szanse można mieć po upadku asteroidy? Dinozaury jej nie dostały.
XXI Świat skorelowany jest z Ouroborusem - archetypowym wężem/smokiem zjadającym swój ogon, poznającym się w całości i kończącym cykl swojego rozwoju.


Na karcie XVI Wieża możemy zobaczyć anioła z mieczem, który najwyraźniej spowodował wyładowanie. Smok został przybity kołkiem za ogon do ziemi, a z nieba wali na niego snop jasnego światła, od którego boli smoczy łeb. Chyba coś przeskrobał. W tle Wieża Babel.
Karta XIV Umiarkowanie generalnie odnosi się do cierpliwości, długiego czasu oczekiwania, kalkulacji, leczenia się. Tutaj mamy nerwową, 9-głową hydrę...


Wszystkie 10-tki Arkan Małych przedstawiają smoki z poszczególnych żywiołów, ale nie ma tu dodatkowych 10 symboli dla identyfikacji kart. Najłatwiej można zapamiętać wodnego smoka, czarnego smoka 'od mieczy' i ognistego dinozaura.


Smoki zostały tu zobrazowane jako bezlitosne, niezależne siły działające solo, z którymi istota ludzka najczęściej nie wygra. Chciałoby się powiedzieć 'Don't fuck with the dragon'.


Jak widać, tradycyjne znaczenie kart w Dragons Tarot nie występuje w większości kart. Zakładam, że w przewodniku (nie posiadam) karty zostały wyjaśnione w sposób specyficzny dla tej talii. Na podobną sytuację natkniemy się w przypadku wielu tarotów artystycznych, np. Dark Tarot Royo, Universal Fantasy, czy też Barbieri Tarot.

I kolejne przykłady. 7 Kielichów to karta frustracji, nadziei i obaw, no ale jakie nadzieje można mieć po sugerowanym gwałcie na kobiecie? 6 Kielichów oznacza starą miłość, mocną więź między ludźmi, która ciągnie się z dzieciństwa, lub poprzednich żyć, a także dzieci. Tutaj - samoleczenie, uzdrawianie. 2 Kielichów to doskonałe dopasowanie w miłości, odwzorowanie, leczenie się nawzajem, para bliźniaczych płomieni (ang. twin flames) albo bratnich dusz, a tutaj smoki ścigają się na obrazie formując Yin & Yang, z nawiązaniem do symbolu zodiakalnego Raka (Wenus w Raku).


9 Pentakli to w tarocie singiel, singielka, lub ktoś, kto sobie bardzo dobrze radzi w życiu i zachęta, żeby zadbać o siebie, uniezależnić się. W Dragons Tarot mamy scenę ukrzyżowania Quetzalcoatla i wymuszenia religii chrześcijańskiej na Majańskich/Azteckich dzieciach (lub odwrotnie, wąż zakrywa krzyż i uczy dzieci ich pierwotnych wierzeń).
7 Pentakli dotyczy cierpliwości, czekania na naturalny rozwój sytuacji, dojrzewanie, czekanie na owoce swojej pracy. Tu - jeden człowiek wymusza uległość na drugim. 4 Pentakli oznacza kogoś, kto boi się zmian, nie dopuszcza czegoś do siebie, albo nie odpuszcza. W Dragons Tarot - nie wiem o co chodzi. Cztery (złote?) kapłanki przed świątynią. Czy mają być poświęcone? Czy są żywymi posągami, które przyrosły do miejsca, taka 'ciepła posadka'?
2 Pentakli oznacza zazwyczaj potrzebę wyboru jednej alternatywy i dotyczy świata materialnego, rzeczy, lub osób. W Dragons mamy przynajmniej dwie maski.


Pozostałe karty:


Do 5 Kielichów nie doczepiam się, bo pasuje, a poza tym, to bardzo ciekawa, 'książkowa' ilustracja. Jednak 8 Pentakli to karta pracy, wysiłku, rutyny, no powiedzmy, że także nauki. Może Quetzalcoatl uczy azteckie dzieci? Jednak 4 kielichów to karta smutku, skupiania się na przeszłości, retrospekcji, odrzucania miłości, leczenia, terapii. A tutaj? Chiński burdel!


Część talii w dłoni autorki:


Podsumowując, jak widać karty są dosyć trudne do wróżenia, podpisy malutkie, często brak symboli dla wizualnego zidentyfikowania żywiołów/kolorów. Cieszy i pobudza czerwony kolor tła, oraz różnorodność smoczych odmian. Autor trzymał się grup etniczych, cywilizacji, jakie przypisał smokom, ale w zasadzie to tyle jeśli chodzi o dopasowanie. Ta talia wymaga akceptacji i odczytywania kart wg. tego, czego się już do tej pory nauczyliśmy w ogóle o Tarocie, oraz zapamiętania, na szczęście, zróżnicowanych ilustracji.
Niektórych tarocistów może odstręczać zadziorność smoków, ich agresywno-defensywne nastawienie (kły, pazury, jakieś ostre wyrostki, groźne spojrzenia), rozwrzeszczane dzieci (Infantki), walki i nadmierna ekspresja prawie każdej z występujących tu postaci. To nie jest spokojna talia, więc zakładam, że ten, kto ją już ma, to z pewnymi wyjątkami, traktuje jako kolekcjonerski rarytas, a nie karty do poznawania siebie, czy wróżenia innym osobom.

Czy warto dać za nią 300-500-600 dolarów (!), jakie to ceny pojawiają się na eBayu? Zdecydowanie nie, nawet za nieotwarty rarytas kolekcjonerski. Ja kupiłam okazjonalnie w innej lokalizacji, o wiele, wiele taniej - po prostu kiedyś stwierdziłam, że chcę je mieć, chociaż interesowała mnie wersja mini. Potem o tym zapomniałam, ale w przyrodzie nic nie ginie, prawo przyciągania działa jak odpuszczamy - po kilku miesiącach czekały na mnie za cenę w złotówkach, więc nie wahałam się kupić. Jakby nie było, czerwone karty ze smokami w rękach Ognistego Smoka to niezłe dopasowanie ;) Co ciekawe, tasowałam je już kilkanaście razy i najczęściej wyciągałam (losowo) II Arcykapłankę. Uważam, że to dobry znak, tj. karty chcą ze mną współpracować, uznały mnie za odpowiednią osobę (Arcykapłanka - znak zodiaku Ryby, mądra, stara dusza zajmująca się metafizyką, astrologią, Tarotem, jest pośrednikiem między wyższymi wymiarami a światem ludzi). Po kilku dniach używania stwierdzam, że karty pozwalają mi poznać siebie jeszcze dokładniej, a zestawienia losowych kart traktowane jako porady są precyzyjne.

Nota o autorach. Severino Baraldi urodził się w 1930 r. i od młodości zajmuje się malarstwem. Posiada bardzo charakterystyczny styl i specjalizuje się w ilustrowaniu historycznych scen batalistycznych. Jest także autorem talii: Prophetic Tarot (zobacz wideo i autora na YouTube), Tarot of the White Cats, Marseille Cat Tarot, Panda Tarot, Ramses Tarot of Eternity, Infinity Tarot (karty w kształcie ósemek), Tarot of the Journey to the Orient, Tarot of Princesses, Vikings Tarot (2003) i Tarot of the Druids.
Manfredi Toraldo, także Włoch, współtworzył talie: Vikings, Olympus, The Tarot of Dürer, Primordial Tarot.

PS. Powstało kilkanaście talii oraz wyroczni (ang. oracle) dedykowanym smokom. Tradycyjna talia RWS posiada jedynego, małego smoka - znajdziecie go na karcie 7 Kielichów.
Poniżej zamieszczam listę kart do Tarota i wyroczni ze smokami:

  1. Celtic Dragon Tarot D. J. Conway, Lisa Hunt
  2. Gothic Tarot Anne Stokes
  3. Dragon Tarot Nigel Suckling
  4. Dragon Tarot Peter Pracownik, Terry Donaldson
  5. Dragons Tarot Manfredi Toraldo, Severino Baraldi (czerwone ramki; obecnie rzadkość)
  6. Tarot Draconis Davide Corsi
  7. Dragon Path Oracle Caroline Mitchell
  8. Dragon Oracle Diana Cooper
  9. The Dragon Oracle Gillian Stokes (zodiak chiński)
  10. Golden Dragon Tarot Marie Delclos, Jean-Louis Victor
  11. Imperial Dragon Oracle Peter Pracownik, Andy Baggott
  12. Starlight Dragon Steph Engert, Nora Huszka.
  13. Alchemy 1977 England
  14. Resurrection Beth Seilonen (wydanie prywatne)
  15. Barbieri Tarot Paolo Barbieri
  16. StarDragons Oracle Paolo Barbieri, Rachel Paul
  17. Dragon Wisdom Oracle Christine Arana Fader, Anja Kostka
  18. Dragons Tarot by Anne Stokes
  19. Dragon Magick Affirmation Deck: Strength and Wisdom from the Realm of Dragons Lucy Cavendish
  20. Ravyness Drakon Tarot by Beth Seilonen
  21. Tarot of Dragons Shawn MacKenzie, Firat Solhan (planowane wydanie 8.6.2022)

Tekst i foto: 2021, 2022 (C) Tarocistka Drakonia