Nazwa: Universal Fantasy Tarot - edycja II bezramkowa
Pomysł, ilustracje: Paolo Martinello
Wydawca, rok: Lo Scarabeo, 2019 r.
Ilość kart: 78
Ilustracje bazują na: talii Raider-Waite-Smith i własne autora
Karty dworskie: Giermek, Rycerz, Królowa, Król
Rozmiar kart: 6,50 x 11,80 cm, o kilka milimetrów mniejsze niż Barbieri Tarot
Karty dodatkowe: tak, reklamowe x2
Język: angielski
Wersja: bezramkowa
Papier: dosyć miękki, nieplastikowany, półmatowy, także jak Barbieri
Trwałość: Ponieważ to wersja bezramkowa, więc papier na pewno będzie się z czasem zdzierał na krawędziach. Samo tasowanie przyjemne, nie ślizgają się bez powodu.
Podręcznik i inne akcesoria: książeczka w 5 językach (angielski, włoski, hiszpański, francuski i niemiecki)
Zapach kart: taki sam, jak Barbieri, gazetowy, jak magazyn drukowany na lepszym papierze

Dla ciekawych, porównanie I-szej ramkowej i II-iej bezramkowej edycji tej talii, przeczytaj tutaj.

Miałam do wyboru: tańsze karty Epic Tarot, albo droższe Universal Fantasy, tego samego autora. Zdecydowała technika wykonania - UF jest mniej komiksowe i posiada więcej detali.
Kupiłam nowsze, drugie wydanie talii, a poznamy ją po czcionce na pudełku - stara jest prosta, żółta umieszczona na czarnym pasku, a nowa jest biała, fantazyjna bez dodatkowego tła. Pierwsze wydanie ma ramki, białe, a jak najbardziej jestem za, bo podczas tasowania nie zdziera się nadruk ilustracji. Wersja z 2019 r. jest bezramkowa, najwyraźniej na życzenie tarocistów.


Pudełko jest ładnie wykonane z grubszego, lakierowanego kartonu. Otwiera się i zamyka całkiem sprawnie, a pod wycięciem na kciuk jest logo Lo Scarabeo. Na spodzie pudełka jest informacja, że jest to bezramkowa wersja kart (borderless edition). Na froncie mamy ilustrację z karty 2 mieczy, na rewersie to Siła ze smokiem, bo nie ma magii bez smoka. Boki pudełka, jak i rewers kart zdobią ilustracje z karty Koło Fortuny.



Martinello jest Włochem, rocznik 1975. Jego ilustracje znane są głównie z komiksów, ale ma na swoim koncie także trzecią talię kart do tarota - The Mona Lisa Tarot (Lo Scarabeo, 2008 r.), obecnie dostępna już tylko na aukcjach. I niestety tylko tyle znalazłam o nim z artykułów po angielsku, ale zapewne więcej dowiecie się, jeśli znacie język włoski.

Karty. Soczyste kolory, dynamiczne zawijaski, magiczne stworzenia, mutanci. Sporo tutaj klimatów science-fiction, ale zgrabnie połączonych z bajkami i surrealizmem. Nawiasem mówiąc, chyba jedyną talią nawiązującą stricte do gatunku s/f jest Meta-Barons Tarot A. Jodorowsky'ego z ilustracjami pochodzącymi z jego serii komiksów (Kasta Metabaronów).

W Universal Fantasy Tarot karty są oznaczone jedynie napisami po angielsku i numerami, nie ma dodatkowych symboli, jak w np. talii Night Sun.


Asy kielichów, pentakli, buław i mieczy:


Jeśli chodzi o tzw. dwory, każda grupa żyje w swoim środowisku - przyroda, góry, nadmorska kraina, skały z okienkami. Fragmenty ilustracji pokazują całe miasta, ich architekturę, krajobrazy, florę i faunę, lewitujące wyspy-miasta. Autor nie podążał ślepo za wyznacznikami z tradycyjnych kart Tarota (np. RWS). W zasadzie Dwór Buław w tej talii wcale nie jest taki znowu ognisty, bardziej kojarzy mi się z ziemią, ale za to Giermek Kielichów (woda) ma do dyspozycji piękną, wytresowaną rybę :)

Dwór Kielichów:


Dwór Mieczy:


Dwór Pentakli:


Dwór Buław:


Miłość. Piękni są ci Kochankowie, jak twin flames, zbudowani ze wszystkich żywiołów, a para na 2 kielichów (też bliźniacze płomienie, lustrzana dusze) jakby mówiła sobie spojrzeniami "nigdy cię nie zapomnę" i widziała się nawzajem tak, jak w lustrze:


Kosmos:


Potrzeba zmiany i przebudzenia - w zasadzie, jedynie Wieża jest mało dramatyczna, niekontrastowa. Śmierć jest żywa, ale androgyniczna:


Universal Fantasy to świat przemiany - wszystko przeobraża się z jednej postaci w inną i są tu specyficzne biotopy, w których różne gatunki współpracują, lub walczą ze sobą.
Sporo tu emocji, ale mało uśmiechniętych twarzy. Postaci wydają się być zmartwione (Król Pentakli, Królowa Kielichów), przestraszone (Król Kielichów, Słońce), przerażone (9 mieczy), zdeterminowane (Giermek i Rycerz Mieczy, 4 pentakli), zdenerwowane i wyczekujące (Król i Królowa Mieczy), tęskne i zdeterminowane (2 kielichów, Kochankowie), zmęczone (Królowa Buław), władcze (Arcykapłanka, Siła, Sprawiedliwość, Król Buław), zaskoczone (8 kielichów), zadowolone (Pustelnik, 9 pentakli, Giermek Buław, Królowa Pentakli), szczęśliwe (6 pentakli, 3 kielichów, Świat, Głupiec) i skupione (Mag).

Martinello bardzo umiejętnie wplótł kluczowe symbole dworów w ilustracje. Kielichy raz służą do picia, innym razem są lampkami. Miecze pełnią tu swoje tradycyjne, obronne funkcje. Buławy są albo bronią, wsparciem, albo częściami roślin i zwierząt. Natomiast najwięcej różnorodnego zastosowania znalazły pentakle - od ornamentów na flagach, kotarach i piórach, przez wzór zaklęcia (Giermek Pentakli), steampunkowy balon, krążek do gry (4 pentakli), zdobienia zbroi (5 pentakli), po soczewki urządzenia do oglądania gwiazd (8 pentakli, genialny pomysł!)

Najbardziej podobają mi się te ilustracje:




Niektóre karty pokazują znaczące sceny. Na karcie 5 kielichów (żal, rozpacz, przegrana) władca wyraźnie przeżywa porażkę i tłumi w sobie gorycz, gniew, nie może nic zrobić obserwując, jak tłumy istot wraz z wozami opuszczają, lub może wprowadzają się do jego królestwa.

W 8 kielichów (znaczenie: odejście z powodu niedostatku miłości, inspiracji) widzimy, że jakaś mała postać, która mieszkała z olbrzymem zdecydowała się odlecieć na gołębiu czy innym białym ptaku, bo nie pasowali, zabrakło 'mięty', mimo, że on myślał, że dawał jej to, co najcenniejsze (kielichy są pełne pieniędzy, złota i kamieni szlachetnych).

4 pentakli (trzymanie się rutyny, niechęć do odpuszczenia) przedstawia jakąś salę, grajków i kobietę w zbroi, która z determinacją mierzy w cel (może kosz do denarowej koszykówki?), który mieści się gdzieś nad nami, patrzącymi.


Rydwan jest tu całą świątynią z twarzą kapłana zaprzęgniętą w pegazy.
Natomiast kiedy Arcykapłan wydaje się mieszkać w świątyni, to Arcykapłanka przebywa w jakimś miejscu, może na jakimś statku kosmicznym wysoko nad pustynno-górzystą krainą. Jest otoczona dwiema maskami, które chyba przemawiają zamiast niej i jak gdyby lustrami, w które musi spojrzeć pytający zanim zada pytanie.


Natomiast niezbyt dopasowana jest 7 pentakli do tradycyjnego znaczenia - w RWS ogrodnik patrzy z troską na swoją roślinę (naturalne tempo wzrostu, cierpliwość), a tutaj dzieci ukrywają się przed wkurzonym jednorożcem. Na 5 mieczy tradycyjnie złodziej albo ktoś, kto jest źle traktowany ucieka z obozu z mieczami, a tutaj gigant stał się częścią systemu obronnego miasta. Na koniec, 9 buław - w RWS człowiek ze stali, wojownik ma dotrwać do końca walki. W UF jakiś Faun leży pod drzewem i gra na fujarce, natomiast daleko w tle na murach miasta obrońca w czerwonej zbroi jest gotowy na odparcie ataku. Może jest tu jednak sens - zrelaksuj się muzyką zamiast się spinać i oczekiwać walki, kiedy wroga nawet nie widać? I dlatego Faun jest na pierwszym planie.

Znalazłam też dwa podobne krajobrazy łączące różne dwory - wypalona pustynia dla 6 mieczy i 3 buław (postaci poruszają się w powietrzu, więc chyba jest szansa, że się w końcu spotkają?), a drugi to skały w kształcie prostopadłościanów widoczne na 8 mieczy, 7 kielichów i Giermku Mieczy.

Minusy tej talii? Niestety, w wersji bezramkowej sporo ilustracji zostało beznadziejnie wykadrowanych - poucinane są pyski zwierząt, dłonie albo szaty postaci, drabina i inne elementy:



Na kartach zostają odciski palców, więc uważamy na pot i czekoladki.

Cena II edycji kart w 2020 r. w Polsce wynosi ok. 55-75 zł. Myślę, że warto nabyć zarówno do kolekcji, jak i do wróżenia. Ilustracje są tak fantazyjne, że nadają się także do pracy z dziećmi, do wyrabiania w nich wrażliwości na piękno, sztukę, malarstwo, rozróżnianie kolorów, opisywanie sytuacji, czytanie mowy ciała, identyfikowanie nastrojów postaci itd. Plus, przyda się prosta nauka jęz. angielskiego :) Golizna jest, ale bardzo niewinna, to jednak nie prace Royo, ani Kamasutra.

Część talii w dłoni autorki:



Tekst i foto: 2020 (C) Tarocistka Drakonia