Nazwa: Steampunk Art Nouveau Tarot
Pomysł, ilustracje: Luca Strati
Wydawca, rok: Lo Scarabeo, 2022 r.
Ilość kart: 78
Ilustracje bazujÄ… na: Tarot Rider Waite Smith
Karty dworskie: Giermek, Rycerz, Królowa, Król
Rozmiar kart: 6,5 x 11,8 cm
Karty dodatkowe: tak, reklamowe x2
Język: angielski
Wersja: ramkowa
Papier: prawie 'eko', giętki, pół-mat
Trwałość: jak dla mnie słaba jakość papieru w porównaniu do kart tego wydawnictwa zrealizowanych kilka lat wcześniej i bardziej zbliżona do tanich replik kart drukowanych w Chinach. Kolor krawędzi łatwo zdziera się, papier rozdwaja. Tasowanie w ręce przyjemne, a riffle-shuffle wymaga 'wyćwiczenia' sobie kart.
Podręcznik i inne akcesoria: tak, książeczka angielski, włoski, hiszpański, portugalski.
Zapach kart: papierowo-słodki, delikatny.
(Recenzja wideo na dole strony)
Karty te są ciekawą konkurencją dla popularnego już Steampunk Tarot (aut. Aly Fell, Barbara Moore). O ile ta druga utrzymana jest w podziemnych, mrocznych kolorach, o tyle Steampunk Art Nouveau wyróżnia niebieski kolor tła na większości ilustracji.
Kliknij na foto, aby powiększyć.
Steampunk Art Nouveau Tarot |
Steampunk Tarot |
Pudełko jest typowe dla kart od Lo Scarabeo - w miarę twardy karton, lakierowany papier, zamknięcie posiada charakterystyczne wcięcie na kciuk ze symbolem skarabeusza.
Luca Strati sukcesywnie połączył tu trzy style artystyczne. Pierwszy, to grafika komiksowa. Drugi, styl Art Nouveau (z francuskiego 'nowy rodzaj sztuki') to inaczej styl secesyjny, który swój największy triumf święcił w końcu XIX w. Charakteryzują go miękkie, faliste linie i ornamenty nawiązujące do botaniki, geometrii oraz sztuki japońskiej. Z tego stylu korzystali także prerafaelici (recenzja kart Pre-Raphaelite Tarot).
Ostatni ze stylów - steampunk jako nurt w popularnej kulturze naszych czasów także nawiązuje do tego w/w okresu w dziejach Ziemi (epoka wiktoriańska poł. XVIII-XIX w.), jednak został zdominowany fascynacją pierwszym przemysłem, maszynami parowymi, mechaniką i inżynierią oraz wynalazkami. Charakterystyczne elementy to śruby, nakrętki, trybiki, metal, rury, okulary spawacza, kapelusze typu cylinder, koronki i rozbudowane nad pośladkami spódnice w stylu wiktoriańskim, hełmy nurków i ośmiornice, balony i sterowce, samoloty dwupłatowe, zegary, lampy, mechaniczne zamienniki dla części ciała, urzadzenia napędzane parą. Najważniejszą cechą steampunku jest jednak pomysłowe łącznie tych przedmiotów metodą 'zrób to sam'.
Autor kart stworzył nie tylko postaci, ale i nazwał je po swojemu oraz połączył z konkretnymi miejscami i scenariuszami, o czym możemy się dowiedzieć czytając załączoną książeczkę. Wszystkie postaci pochodzą z okrętu powietrznego Lost Omen, który kursuje ponad kontynentem Vanhallow. Głupiec nazywa się Samuel Cuttle, a jego mechaniczny pies to Dozer. Arcykapłanka to Ophelia, Arcykapłan - Eli. Cesarzowa to Lady Aileen, a jej mężem, Cesarzem jest Lord Gideon, który zarządza innym statkiem - Fearless Sentry.
Kochankowie reprezentują wcielone boskie siły o imionach Bennet i Abby - ich ścieżki krzyżują się na orbicie, a wszystkie statki używają światła stworzonego z ich miłości i pasji niczym latarni do nawigowania w przestrzeni. Cordelia jest Siłą, a Justice Ruth - Sprawiedliwością. Wisielec to Percy, Umiarkowanie - Selene.
Kochankowie reprezentują wcielone boskie siły o imionach Bennet i Abby - ich ścieżki krzyżują się na orbicie, a wszystkie statki używają światła stworzonego z ich miłości i pasji niczym latarni do nawigowania w przestrzeni. Cordelia jest Siłą, a Justice Ruth - Sprawiedliwością. Wisielec to Percy, Umiarkowanie - Selene.
Możemy też dowiedzieć się, że Księżyc świeci ponad rzeką Salnear, gdzie nieustannie pracują pompy udrożniając wodę dla miast, a na karcie Słońca występują Dziecko i jego mechaniczny koń Wonder.
Arkana Wielkie (klasycznie 22 karty) posiadają jedynie numery, dlatego do wróżenia trzeba znać już nazewnictwo kart. Ilustracje cechuje wielka żywotność, indywidualizm, pasja, ruch, komiksowe ujęcie postaci w różnych perspektywach, a także sporo nagości.
Gwiazda i Åšwiat:
Na uwagę zasługują także bogato ilustrowane karty Śmierci i Diabła (tutaj kusząca Diablica):
W kwestii wspomnianych wcześniej steampunkowych mechanizmów i automatonów, w talii dostajemy takie oto karty; 10, 8 i 5 Buław:
8, 3 i 4 Pentakli:
3, 4, 10 Mieczy:
Karty związane z relacjami i miłością nie zawierają w sobie zbyt dużo inżynierii - 10, 6, 2 Kielichów:
Karty Arkan Małych nie mają innych oznaczeń poza numerem i graficznym symbolem związanym z czterema żywiołami. Tu także autor zastosował swoje nazewnictwo dla postaci: 2 Kielichów to zakochana para Bram i Colette, 3 Kielichów to przyjaciółki Eliza, Octavia i Almira), na 4 Kielichów widzimy kapitana Galloway'a, dalej spotykamy Charliego na 5 Kielichów i Collina oraz Michelle - bratnie dusze z 6 Kielichów i piratkę Drusillę z 9 Kielichów..
Nie będę przytaczała wszystkich imion, ale jeśli zapamiętamy i zastosujemy je zamiast standardowych nazw kart j/w, to możemy łatwiej zaprzyjaźnić się z całą ferajną.
Karty dworskie oznaczone są tarczą (Giermek), głową konia (Rycerz), diademem (Królowe) i koroną (Królowie). Takie tradycyjne karciane znacznik zastosował też na swoich kartach Luis Royo (The Dark Tarot i Labirynth Tarot) i Paolo Barbieri (Barbieri Tarot).
Zarówno Giermkowie jak i Rycerze są tu płci żeńskiej. Ci ostatni dosiadają różnych stworzeń - dla Mieczy, związanych z żywiołem powietrza, mądrością i przemieszczaniem się odpowiednikiem jest mechaniczna sowa; dla Buław (żywioł ognia, pasja, moc) - smok; dla Pentakli (żywioł Ziemi, wytrzymałość, upór) byk; a dla Kielichów (żywioł wody, delikatność) konik morski.
Ilustracje są łatwe do interpretacji dla osób, które miały już kontakt z kartami Tarota, a zwłaszcza, że bezpośrednio nawiązują do popularnej talii Rider Waite Smith, także stworzonej w XIX w.
Mam jednak mam smutną informację dla zainteresowanych barwieniem krawędzi kart, by poprawić ich trwałość - nie dałoby się tego zrobić estetycznie, bo ramki w kartach nie są w jednym kolorze, ale w tonacji i różnią się odcieniami na poszczególnych kartach. Markerem łatwo będzie zabrudzić sobie jaśniejszy rewers.
Podsumowując, talia Steampunk Art Nouveau bardzo mi się podoba za żywotność, pomysłowość, fantazję, szczegółowość, indywidualizm i ekspresję ilustracji. Bardzo dobrze współgra z moją energią i pokazuje właściwe wyniki, przynajmniej testowo wróżąc samej sobie.
Jedyne, mimo tego znaczące mankamenty to słaby papier i wykończenie kart, a co za tym idzie, mała ostrość ilustracji. Nie pasuje mi też ponadwymiarowa i mało oryginalna czcionka Times New Roman użyta do numeracji kart.
Jedyne, mimo tego znaczące mankamenty to słaby papier i wykończenie kart, a co za tym idzie, mała ostrość ilustracji. Nie pasuje mi też ponadwymiarowa i mało oryginalna czcionka Times New Roman użyta do numeracji kart.
Część talii w dłoni autorki:
Info o autorze ilustracji: Luca Strati (ur. 1981 r.), to włoski ilustrator komiksów, rzeźbiarz i malarz. https://www.artstation.com/lucastratiart i https://www.facebook.com/LucaStratiArt/
Recenzja wideo na YouTube:
Tekst i foto: 2022 (C) Drakonia. Wszelkie prawa zastrzeżone.