Nazwa: Smith-Waite Deck Borderless Edition
Pomysł, ilustracje: Pamela Colman-Smith, Arthur E. Waite
Wydawca, rok: US Games, 2017
Ilość kart: 84
Ilustracje bazują na: Tarot Rider Waite Smith
Karty dworskie: Giermek, Rycerz, Królowa, Król
Rozmiar kart: 72x120 mm
Karty dodatkowe: tak, reklamowe x2, 4 x karty z innymi ilustracjami Pameli.
Język: angielski
Wersja: bezramkowa
Papier: twardy, sztywny, gruby
Trwałość: Bardzo dobra, jednak farba po paru latach lub zbyt mocnym tasowaniu może schodzić na krawędziach. Nie da się tych kart tasować metodą riffle-shuffle, ponieważ są bardzo sztywne. Można narożnikami, w ręce, opadając na siebie.
Podręcznik i inne akcesoria: tak, książeczka tylko angielski.
Zapach kart: papierowo-słodki, gazetowy, delikatny.
Talia Smith-Waite Deck Borderless Edition wydana w 2017 r. przez US Games należy do tych najbardziej trwałych, wyraźnych i nadających się do wróżenia dla innych osób - na YouTube, osobiście, albo jeśli potrzebne są wyraźne zdjęcia kart do rozkładów dla klientek. Karty są dosyć duże (72x120 mm), wydrukowane na grubszym, sztywnym papierze. Nie ma ramek, co pozwala odkryć dodatkowe obszary ilustracji, w tym z niespodzianką, o której więcej napiszę poniżej. Sztywność papieru powoduje ograniczenie w metodach tasowania - możemy tu zapomnieć o klasycznym riffle-shuffle z wyginaniem kart w łuk, natomiast inne metody są możliwe.
W pudełku znajdziemy 84 karty zamiast standardowo 78 szt. Wydawca dodał do talii 2 karty dodatkowe - intro i reklamę, oraz 4 karty z ilustracjami Pameli Colman-Smith, które nigdy nie stały się podkładkami pod karty do wróżenia, a zasługują na uwagę. "Złap mnie" (1905 r., na bazie kompozycji Schumanna Opus 10, Nr 4) i "Duet" (namalowany w 1946 r. do kompozycji Igora Stravinskiego) to obrazy malowane farbami wodnymi. "Kochankowie" pochodzą ze sztuki Deirdre, Akt III (wyd. The Green Sheaf, Nr 7, dodatek z 1903 r.), a ostatnia ilustracja zdobiła zapis nutowy piosenki "Christmas Carol" (aut. Edwin Waugh, 1898 r.)
Pozostałe, tarotowe ilustracje pochodzą z 1909 r. i są to oryginały w takiej kolorystyce, jakie pozostawiła je po sobie pani Colman. Te same karty (ale z ramkami) pojawiły się w 2009 r. w innym, specjalnym wydaniu US Games - Pamela Colman Smith Commemorative Set (wraz ze 101-stronicową książką o autorce talii). Ponieważ zestaw był nieco drogi dla niektórych kolekcjonerów, US Games wydał potem same karty Smith-Waite Centennial Tarot Deck (także wersja ramkowa) dla uświęcenia stulecia istnienia talii RWS z ilustracjami Pameli. Następnie okazało się, że kolekcjonerzy mieli potrzebę posiadania tych kart w wersji bezramkowej i tak oto powstała ta edycja.
Karty są lekko matowe:
Arkana Wielkie:
Karty dworskie:
Porównanie detali z ramkową, ale plastikową wersją kart The 100% Plastic Rider Tarot Deck (także wyd. US Games). Co zostało zakryte ramkami? Znajdź różnice:
Największą niespodzianką okazał się brak wzgórza po prawej stronie karty 2 Buław. Porównałam obrazki z chińską podróbką kart RWS - pomarańczowa górka jest na obu, ale brak w edycji Borderless, więc musiała zostać przez kogoś, lub Pamelę dodana w późniejszym czasie.
Ogólnie jestem z tej talii bardzo zadowolona, nie tylko dla wróżb 'dla siebie', ale doskonale sprawdza się także w kadrze we wróżeniu na moim kanale na YT. Światło padające z lampy lub od okna nie odbija się, bo karty są lekko matowe, a ponieważ są też duże, to dokładnie można pokazać detale do kamery i wytłumaczyć 'o co kaman' :)
Część talii w dłoni autorki:
Tekst i foto: 2025 (C) Tarocistka Drakonia