NazwaA.E. Classic Tarot (chińska, oryginalna)
Pomysł, ilustracje: Pamela Coleman-Smith, Arthur E. Waite
Wydawca, rok: brak wydawcy, Chiny, 2025 r.
Ilość kart: 78
Ilustracje bazują na: Tarot Rider Waite Smith
Karty dworskie: Giermek, Rycerz, Królowa, Król
Rozmiar kart: 60 x 103 mm
Karty dodatkowe: nie
Język: angielski
Wersja: ramkowa
Papier: lekko sztywny, ale giętki, lekko błyszczący
Trwałość: jak dla mnie słaba jakość papieru. Krawędzie zaraz od nowości już się rozdwajają i farba też złazi na krawędziach od tasowania.
Podręcznik i inne akcesoria: nie
Zapach kart: gazetowy.

Kliknij foto, aby powiększyć. Wideo-recenzja na końcu strony.



Wypatrzyłam tą talię na Aliexpress, jednak nie chciało mi się czekać 2 tygodnie na przesyłkę i nie chciałam zamawiać nic dodatkowo, żeby mieć dostawę za darmo. Jednak prawo przyciągania działa i wkrótce potem zobaczyłam tą talię w podobnej cenie na Olx, więc zdecydowałam się kupić.

Co mi się w niej spodobało, to fakt, że Chińczycy poszli dalej niż nielegalne kopiowanie i wydawanie dzieł innych twórców (bez licencji) - stworzyli własną wersję kart Rider-Waite-Smith, podobnie jak w przypadku holograficznych kart RWS. Mogli to zrobić, ponieważ właściciele praw autorskich - Pamela Coleman-Smith i Arthur E. Waite już dawno nie żyją. Prawa intelektualne przeszły ok. 2012 r. do tzw. domeny publicznej, więc obecnie każdy może korzystać z tych ilustracji dla swoich potrzeb, prywatnych i komercyjnych (z wyłączeniem kopiowania i oferowania zarobkowo wydanych już wcześniej talii innych wydawnictw!)

Chińczycy zmodyfikowali tu nieco twarze postaci, tła ilustracji, a także dodali bardzo ładne, nie rozpraszające uwagi ramki i nową czcionkę podpisów kart.



Pudełko standardowe, niezbyt gruby kartonik, ciasne, karty wchodzą 'na styk'. Obyło się bez kodu QR. Brak informacji, kto jest wydawcą, lub gdzie zostały wydrukowane i kto je modyfikował. Jest jedynie informacja, że nadają się dla osób powyżej 14 r.ż.


Karty są niewielkie, jest to typowy rozmiar kart Tarot produkowanych w Chinach - 60x103 mm, czyli w sam raz do ręki, ponieważ standardowy rozmiar kart Tarot jest nieco większy ok. 65x118 lub 70x120 mm i większe. Krawędzie na rewersie są nieco zakrzywione do spodu. Papier jest giętki, śliski, lekko błyszczący i pachnie jak gazeta albo magazyn. Na rewersie mamy ezoteryczny wzór nadający się też na (latający) dywan :)
Porównanie z innymi chińskimi kartami (podróbka) - The Rider Tarot Deck:


Poniżej Arkana Wielkie. Co od razu rzuca się w oczy na niekorzyść, to numeracja kart pozostawiona na górze, na którą w kilkunastu ilustracjach nie ma po prostu miejsca, lub kolorystycznie ginie.




Karty dworskie:



Arkana Małe, tutaj również numeracja czasami ginie w ilustracjach (np. 5 Pentakli):





Porównanie wielkości kart i twarzy postaci z talią Smith-Waite Borderless (US Games, 70x120 mm). Śmierć zyskała bardziej ponure tło:



Karty tasuje się bardzo dobrze, bo są odpowiednio śliskie. Dobrze w ręce, nieco mniej metodą riffle-shuffle z wyginaniem, co utrudnia mały rozmiar talii. Karty są lekkie, co dla jednych może być zaletą, dla innych wadą.
Krawędzie szybko się niszczą, a powierzchnia kart nie jest odporna na zarysowania, jednak zważając na bardzo niską cenę tych kart, spokojnie można je nabyć do kolekcji, a po zużyciu korzystać z czegoś innego.

Cześć talii w dłoni autorki:




Tekst i foto: 2025 (C) Tarocistka Drakonia