Nazwa: RWS Panorama Tarot (chińska replika)
Pomysł, ilustracje: Mate Horonumber, zilustrował: Oomsin PP, dzieło autorstwa: Hpn.boo
Wydawca, rok: brak wydawcy repliki, Chiny, rok? Oryginał wyd. I, 2023 r.
Ilość kart: 78
Ilustracje bazują na: Tarot Rider Waite Smith
Karty dworskie: Giermek, Rycerz, Królowa, Król
Rozmiar kart: 60 x 103 mm (oryginalne karty 120x70mm).
Karty dodatkowe: nie.
Język: angielski
Wersja: bezramkowa, prostokątna, pozioma.
Papier: nieco cienki, giętki, pół-mat.
Trwałość: jak dla mnie dobra jakość papieru do tasowania, ale powierzchnia kart jest mało odporna na zarysowania i krawędzie będą się też rozdwajać.
Podręcznik i inne akcesoria: brak w replice i w oryginale.
Zapach kart: słodko-kwaśny.
Kliknij foto, aby powiększyć. Recenzja wideo wkrótce.
W tej recenzji omawiam podróbkę. Rozmiarowo i jakościowo różni się od oryginału.
RWS Panorama to talia tajlandzkich artystów, którzy w 2023 r. poszerzyli kadry oryginalnych ilustracji Pameli Colman Smith z 1909 r. Wiernie odwzorowany styl grafik Pameli oraz własne pomysły pozwoliły uzyskać rewelacyjne efekty, doceniane zwłaszcza przez tarocistów i kolekcjonerów, którzy oryginalną talię Rider Waite Smith znają na pamięć i są nią już znudzeni. Projekt został sfinalizowany dzięki dotacjom osób korzystających z crowdfundingowej platformy Kickstarter.
Talia prostokątna to tylko centralny wycinek większej talii tych artystów sprzedawanej pod nazwą RWS Panorama Wide. Wydano dwie jej wersje - większą kwadratową o wymiarach 14x14 cm i mniejszą 7x7 cm. Pozioma, oryginalna ma wymiary 12x7 cm, czyli typowe dla kart Tarot, i ją podrobili Chińczycy, zmieniając rozmiar do 103x60 mm.
![]() |
Etsy |
![]() |
Etsy |
![]() |
Etsy |
![]() |
Etsy |
![]() |
Etsy |
![]() |
Etsy |
Pudełko repliki jest po prostu opakowaniem z cienkiego kartonika. Karty same w sobie są ładnie wydrukowane i równo przycięte, także w narożnikach, co ma znaczenie w tasowaniu.
Papier jest półmatowy, cienki, giętki, dobry do tasowania, ale łatwy do zarysowania np. paznokciem.
Moim zdaniem, część ilustracji została rewelacyjnie przemyślana, i tu bardzo podobają mi się karty 6 Kielichów, Królowa Pentakli, Rycerz Buław, 5 Buław, Diabeł, 2, 3, 6, 7, 8 i 9 Pentakli, Cesarzowa, Kochankowie, Sprawiedliwość, 8 Buław, 4 i 9 Mieczy, Król i Królowa Kielichów. Natomiast inne, zważając na pomysły grafików, mogłyby zostać jeszcze bardziej wzbogacone detalami, czymś zaskakującym, czego jednak zabrakło w np. Królowa Buław, Król Pentakli, Giermek Buław i Pentakli, Pustelnik, 7 Buław, 6 Mieczy, 3 Kielichów.
Niemniej, przyjemnie patrzy się na wszystkie te poszerzone ilustracje:
Arkana Wielkie:
Dwory:
Arkana Małe:
Nazwy kart są malutkie, ukryte w lewym dolnym rogu.
Jeśli chodzi o wróżenie, są to karty poziome i zajmują nieco więcej miejsca, niż klasyczne pionowe karty, co może mieć znaczenie przy próbie zmieszczenia rozkładu w kadrze kręcąc filmy na YouTube czy TikToka.
Na pewno jest to ciekawy akcent w kolekcji, szkoda tylko, że oryginalne karty są niesamowicie drogie na Etsy (ponad 340 zł), plus koszt przesyłki z Tajlandii także boli (ponad 150 zł, w marcu 2025 r.) Ale jak kogo stać, tak kupi, jednak warto wspierać oryginalnych artystów, bo bardzo się napracowali, a Chińczycy nie płacą artystom żadnych tantiemów za licencje, po prostu skanują design, pomniejszają, drukują i sprzedają u siebie.
Część talii w dłoni autorki:
2025 (C) Drakonia Tarot. Wszelkie prawa zastrzeżone. Screenshoty oznaczone 'Etsy' pochodzą z Etsy.com i wszelkie prawa należą do autorów tych zdjęć.