Nazwa: Van Gogh Tarot
Pomysł: Mukerrem/SmyrnaCo
Ilustracje: wygenerowane przez sztuczną inteligencję
Ilustracje: wygenerowane przez sztuczną inteligencję
Wydawca, rok: karty wyprodukowane w Chinach, brak wydawcy, brak roku (ok. 2024). Pliki cyfrowe od SmyrnaCo oraz karty fizyczne wysyłane z Turcji są dostępne w sklepie Etsy/SmyrnaCo
Ilość kart: 78
Ilustracje bazują na: własne
Karty dworskie: Giermek, Rycerz, Królowa, Król
Rozmiar kart: 6,1 x 10,4 cm
Karty dodatkowe: nie
Język: angielski
Wersja: ramkowa
Papier: giętki, matowy, cienki
Trwałość: z czasem czarny kolor będzie się zdzierał na krawędziach od tasowania
Podręcznik i inne akcesoria: nie
Zapach kart: papierowo-słodki, delikatny.
Kliknij foto, aby powiększyć. Recenzja wideo YT na dole strony.
Sztuczna inteligencja (SI) coraz bardziej wkracza w życie człowieka, więc i narzędzia do używania SI są ogólnie dostępne. Wykorzystała je Turczynka Mukerrem, która w swoim sklepie na Etsy oferuje przeróżne karty, w tym ten Tarot z ilustracjami wygenerowanymi przez SI. Więcej jej prac możecie podglądnąć w moim artykule na ten temat tutaj.
Jedna z jej talii, Van Gogh Tarot, jest oferowana do odpłatnego pobrania w wersji cyfrowej i samodzielnego wydrukowania, a dodatkowo jest też możliwość kupienia pełnej wydrukowanej talii wysyłanej z Turcji. Talia (w niewiadomym mi rozmiarze i jakości, nie podano na stronie sklepu) kosztuje ponad 280 zł (2.2025 r.) plus koszt wysyłki.
Natomiast Chińczycy wydrukowali ją u siebie i sprzedają na Aliexpress za średnio 17-25 zł (2.2025 r.) Czy także tym razem wyprodukowali coś nielegalnie, nie płacąc artyście za licencję? Nie, ponieważ SI w rozumieniu prawa wielu krajów (także w Polsce, patrz ZAIKS) na dzień dzisiejszy (2025 r.) nie jest 'autorem', o ile zastosowane narzędzia SI nie określają autorstwa w ich regulaminie. Wyjątkiem jest to, czy osoba nadzorująca kontrolę i programująca SI dodała do prac coś od siebie - malowanie (cyfrowe lub ręczne), ręczne modelowanie kształtów, własne zdjęcia do kolaży, własne tekstury, własne czcionki, itp. Wtedy taka praca podlega ochronie praw autorskich. A jeśli Van Gogh Tarot powstał tylko dzięki narzędziom SI, to SI nie jest tu 'autorem', więc praca ta trafia do tzw. domeny publicznej = jest darmowa do wykorzystania, ale można prace takie kupić (od SmyrnaCo), skopiować, przekształcać lub nie i sprzedawać za własną cenę.
Grafiki wykonane przez SI nie są wolne od wad, co pokażę na samym końcu recenzji, jednak na szczęście jest ich niewiele.
Talia ta nie wpisuje się całkowicie w jeden system Tarot. Nie ma tu nawiązań do Rider Waite Smith, ani do Thoth, ale można zauważyć pewne podobieństwa do tarota marsylskiego. Arkana Małe są przedstawione jako atrybuty, zwielokrotnione w zależności od numeru karty (np. As Kielichów - 1 kielich, 4 Kielichów - 4 szt. kielichów, 5 Kielichów - 5 szt. kielichów i tak aż do 10). Van Gogh Tarot ma te atrybuty, jednak na kilku kartach Arkan Małych występują także postaci.
Karty na pierwszy rzut oka zachwycają zawijasami, kolorami i przepychem. Jednak oko osoby zapoznanej ze sztuką wychwyci pewne niuanse w kompozycji, to, że autorem nie był człowiek. A Mukerrem nie ingerowała w obrazki, nie poprawiała ich, ani nie usunęła błędów.
Pentakle/Denary:
Buławy:
Kielichy:
Miecze:
Karty dworskie:
10-tki, Arkana Małe:
Tutaj widzimy, że grafiki nie podążają wiernie za stylem tarota marsylskiego i zamiast 10 atrybutów, jest coś innego.
Błędy w projektowaniu sztucznej inteligencji:
Na grafikach są błędy, niektóre wyraźne, niektóre niewielkie.
Umiarkowanie ma 3 szalki wagi, z tego jedna w ogóle nie powinna się tam znaleźć.
Cesarz ma awatara, jest on ukryty na prawej krawędzi karty, tak jak gdyby SI wygenerowała kilka Cesarzy do finalnego wyboru na kartę, ale programistka nie wymazała pozostałości. Ponad to na karcie znajdują się jakby 3 słońca/gwiazdy, jednak dwa są obcięte.
Człowiek na karcie 4 Buław nie ma głowy i nie jest ona nawet pochylona.
Mieczy na karcie 4 Mieczy jest w zasadzie 5, a nawet jeśli na środku jest tylko pochwa na miecz, to i tak jest to mylące.
Na karcie 9 Pentakli są dwa zagubione numerki - cyfra 9, które zupełnie tam nie pasują, biorąc pod uwagę wygląd poprzednich kart typu 5 lub 7 Pentakli.
Symbol górnego pentakla na 2 Pentakli jest zdeformowany.
Brakuje łodyżek słoneczników na Asie Buław. Jednak same słoneczniki są przepiękne :)
Mimo cienkiego papieru chińskiej talii, karty tasuje się bardzo dobrze zarówno metodą riffle-shuffle, jak i w ręce, bo są giętkie i odpowiednio śliskie (ale matowe).
Uważam, że warto mieć Van Gogh Tarot w kolekcji, bo może kiedyś okażą się czymś wartościowym (finansowo), kiedy sztuka i narzędzia SI zostaną pozbawione wad, tak samo, jak wartościowe są źle wybite monety ;).
Część talii w dłoni autorki:
2025 (C) Drakonia Tarot. Wszelkie prawa zastrzeżone.